Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miejski w Nowej Soli (strona archiwalna)
Bip - Strona główna

Urząd Miejski

Jak załatwić sprawę - karty usług

Rada Miejska

Młodzieżowa Rada Miejska

Ogłoszenia

Jednostki organizacyjne gminy

Druki do pobrania »

Prawo lokalne

Finanse gminy

Strategie, programy, plany

Urząd Stanu Cywilnego

Mapa aktywności organizacji pozarządowych »

Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości »

Wykaz spółek »

Wybory Prezydenta RP 2020

Wybory do Sejmu RP i Senatu RP 2019

Zgromadzenia publiczne »

Kanały technologiczne »

Wybory uzupełniające

Wybory Samorządowe 2018

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Promocja miasta/logotypy

Wybory przedterminowe na Prezydenta Miasta Nowa Sól

Powszechny Spis Rolny 2020

Narodowy Spis Powszechny

walidacja css walidacja html

Ogłoszenia: Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację w 2020r. zadan publicznych przez organizacje pozarządowe w zakresie pomocy społecznej: usługi opiekuńcze.

Prezydent Miasta Nowa Sól

na podstawie art. 25 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej

/t.j. Dz.U.  z 2019 r., poz. 1507 ze zm./

 

Ogłasza

Otwarty Konkurs Ofert

na powierzenie zadań Gminy Nowa Sól – Miasto organizacjom pozarządowym

 

Rozdział I

Rodzaj zadania: Zadanie w zakresie pomocy społecznej

Konkurs pn.

„ Świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania osób wymagających pomocy od poniedziałku do piątku oraz soboty, niedziele i święta, osobom, które ze względu na stan zdrowia takiej opieki wymagają na terenie Gminy Nowa Sól - Miasto

w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r.”

 

Zgodnie z art. 50 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. /t.j. Dz.U.  z 2019 r., poz. 1507 ze zm./ usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Usługi opiekuńcze świadczone są na rzecz osób samotnych, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione i osób w rodzinie, które wymagają pomocy innych osób a rodzina nie może takiej pomocy zapewnić. Szczegółowy zakres czynności usług opiekuńczych zawiera Załącznik nr 1.

 

Rozdział II

Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania:

  1. 1.    Planowana wysokość środków publicznych na realizację zadania w okresie 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wynosi:  2 572 514,00 zł.

 

Wysokość dotacji ustalono w oparciu o uzasadnione potrzeby w zakresie usług opiekuńczych, biorąc pod uwagę:

-  szacunkową liczbę osób wymagających pomocy,

- średniomiesięczną liczbę godzin usług opiekuńczych wykonanych w okresie

  od 01 stycznia 2019 r. do 30 września 2019 r.

- okres realizacji zadania.

Koszt 1 godziny usług skalkulowany w oparciu o planowaną dotację.

  1. 2.    Kwota na realizację zadania może ulec zmianie w przypadku stwierdzenia, że zadanie można zrealizować mniejszym kosztem, złożone oferty nie uzyskają akceptacji Prezydenta lub zaistnieje konieczność zmniejszenia budżetu w części przeznaczonej na realizację zadania z przyczyn niemożliwych do przewidzenia w dniu ogłaszania konkursu.
  2. 3.    W latach ubiegłych na powyższe zadanie wydatkowano:

- w 2014 r. -  693 431 zł

- w 2015 r. – 803 480 zł

- w 2016 r. – 1 048 938 zł

- w 2016 r. – 1 048 938 zł

- w 2017 r. – 1 244 931 zł

- w 2018 r. – 1 534 074 zł

- od 1 stycznia 2019 r. do 30 września 2019 r. -  1 399 800,50 zł

 

Rozdział III

Podmioty uprawnione i zasady przyznawania dotacji:

  1. 1.      Do konkursu przystąpić mogą organizacje pozarządowe tj. nie będące jednostkami sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki nie posiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustawy, w tym fundacje, stowarzyszenia i ich oddziały, kluby oraz inne podmioty określone w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie /t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 688 ze zm/.
  2. 2.      Konkurs przeprowadza i opiniuje Komisja Konkursowa zwana dalej Komisją.

2.1.Komisję Konkursową powołuje Prezydent Miasta Nowa Sól, w celu opiniowania złożonych ofert.

2.2.W Komisji nie mogą zasiadać osoby uczestniczące w konkursie i pozostające             w takim stosunku faktycznym z uczestnikiem Konkursu, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności.

2.3.Jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 2.2. zostaną ujawnione po powołaniu Komisji, Prezydent Miasta Nowa Sól, dokonuje odpowiedniej zmiany w składzie Komisji. Czynności Komisji dokonane przed zmianą uznaje się za nieważne.

2.4. Do zadań Komisji należy:

a) dokonywanie otwarcia ofert,

b) ocena spełnienia kryteriów stawianych oferentom,

c) rekomendacja Prezydentowi Miasta Nowa Sól wybranej oferty wraz z kwotą dotacji, w celu podpisania umowy na realizację zadania.

3.  Uczestnicy konkursu składają swoje oferty na właściwych formularzach, zgodnie z  rozporządzeniem Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. /Dz.U. z 2018 r. poz. 2057/ w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.

                    3.1.Oferta składana przez podmioty powinna zawierać:

a)  szczegółowy zakres rzeczowy zadania proponowanego do realizacji,

b)  termin i miejsce realizacji zadania,

c) kalkulacje przewidywanych kosztów realizacji zadania, w tym proponowaną cenę jednej godziny usług opiekuńczych oraz proponowaną cenę jednej godziny specjalistycznych usług opiekuńczych.

d) informację o wcześniejszej działalności podmiotu składającego ofertę w zakresie, którego dotyczy zadanie,

e) informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych zapewniających wykonanie zadania,

f) inne informacje, które zdaniem oferenta będą miały znaczenie przy wyborze oferty.

                   3.2.Dodatkowo do oferty należy dołączyć:

a) aktualny odpis rejestru lub odpowiedni wyciąg z ewidencji lub inne dokumenty potwierdzające status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących,

b) pełnomocnictwa do działania w imieniu organizacji (w przypadku, gdy umowę o dotację podpisują osoby inne niż umocowane do reprezentacji zgodnie z rejestrem).

UWAGA:

Oferta, która nie będzie posiadała jednego z wyżej wymienionych elementów zostanie odrzucona z powodów formalnych.

W przypadku załączników składanych w formie kserokopii, każda strona załącznika winna być potwierdzona za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione do reprezentacji podmiotu składającego ofertę. Jeżeli osoba uprawniona nie dysponuje pieczątką imienną, każda strona winna być podpisana pełnym imieniem i nazwiskiem (czytelnie wraz z datą) z zaznaczeniem pełnionej funkcji.       

 

  1. 4.         W przypadku osób prawnych lub jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego wymagany jest dokument potwierdzający możliwość reprezentowania podmiotu lub inne dokumenty potwierdzające status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących. W powyższym przypadku Komisja może prosić oferentów o dodatkowe informacje.
  2. 5.         Podmioty przystępujące do konkursu są zobowiązane do złożenia ofert w sposób wymagany w Ogłoszeniu o Konkursie.
  3. 6.         Komisja w trakcie oceny ofert może prosić oferentów o dodatkowe informacje.
  4. 7.         Oferty niekompletne pod względem formalnym oraz złożone po upływie terminu określonego przez Prezydenta Miasta Nowa Sól  w ogłoszeniu o konkursie nie będą rozpatrywane.
  5. 8.         Komisja sporządza protokół z przeprowadzenia konkursu, podpisany przez Przewodniczącego Komisji, który przedstawiany jest Prezydentowi Miasta Nowa Sól. Protokół zawiera ocenę złożonych ofert z propozycją dotacji.
  6. 9.         Konkurs rozstrzyga Prezydent Miasta Nowa Sól po zapoznaniu się z protokołem Komisji Konkursowej.
  7. 10.     Prezydent Miasta Nowa Sól poinformuje o wynikach konkursu w trybie przewidzianym dla ogłoszenia o otwartym konkursie ofert.
  8. 11.     Dotacja jest przyznawana w ramach środków zabezpieczonych w uchwale budżetowej na ten cel i podlega szczegółowemu rozliczeniu zgodnie z warunkami zawartymi w umowie.
  9. 12.     Szczegółową formę i terminy przekazywania dotacji podmiotowi oraz sposób ich rozliczania określać będzie umowa,sporządzona według wzoru zamieszczonego w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. /Dz.U. z 2018 r. poz. 2057/ w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.

 

 

Rozdział IV

Terminy i warunki realizacji zadania:

  1. 1.      Termin realizacji zadania: zadanie publiczne winno być realizowane w terminie 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r.
  2. 2.      Prezydent Miasta Nowa Sól może odmówić podmiotowi wyłonionemu w konkursie przyznania dotacji i podpisania umowy w przypadku, gdy:

- okaże się, iż rzeczywisty zakres realizowanego zadania odbiega od opisanego w ofercie,

-   podmiot lub jego reprezentanci utracą zdolności do czynności prawnych,

- zostaną ujawnione nieznane wcześniej okoliczności podważające wiarygodność merytoryczną lub finansową oferenta.

Prezydent Miasta Nowa Sól może wstrzymać dotację lub nakazać jej zwrot w wypadku stwierdzenia nieprawidłowych danych lub oświadczeń zawartych w ofercie i informacjach dodatkowych składanych z ofertą.

  1. 3.      Warunki realizacji zadania:

3.1.      Zadanie realizowane będzie poprzez wykonywanie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania osoby, dla której uprawnienia do świadczeń w odpowiednim zakresie i wymiarze ustali decyzją Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Soli lub osoba upoważniona.

3.2.      Zadania winny być zrealizowanez najwyższąstarannością zgodnie z zawartymi umowami oraz z obowiązującymi standardami i przepisami.

3.3.      W przypadku zmiany lub niezrealizowania zadania lub części zadania objętego umową z oferentem, dotacja na to zadanie lub jego część podlega zwrotowi.

3.4.       Zleceniobiorca zobowiązany jest do składania miesięcznych sprawozdań częściowych, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. /Dz.U. z 2018 r. poz. 2057/ w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań   oraz  wykazu imiennego osób korzystających ze świadczeń do dnia 3 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, dotyczącego rzeczywistego wykonania usług opiekuńczych.
W miesiącu grudniu Zleceniobiorca zobowiązany jest do złożenia sprawozdania częściowego za miesiąc grudzień wraz z wykazem imiennym osób korzystających ze świadczeń w miesiącu grudniu, w terminie do 23 grudnia.

3.5.       Dotacja na realizację zadania będzie przekazywana w dwunastu transzach miesięcznych po weryfikacji złożonych przez Zleceniobiorcę comiesięcznych  sprawozdań częściowych z realizacji zadania oraz wykazu imiennego osób korzystających ze świadczeń, w wysokościach odpowiadających odpłatności za liczbę zrealizowanych w miesiącu godzin świadczonych usług, w terminie do 7 dni od dnia przedłożenia.

 

Rozdział V

Termin i warunki składania ofert:

  1. 1.      Oferty należy składać do 10 grudnia 2019 r. w Sekretariacie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Soli ul. Muzealna 46, do godziny 15.00.
  2. 2.      W przypadku przesłania ofert drogą pocztową o terminie złożenia oferty decyduje data wpływu do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Soli.
  3. 3.       Oferta powinna być złożona w zaklejonej kopercie z pieczęcią podmiotu składającego ofertę oraz dopiskiem „Konkurs ofert na świadczenie usług opiekuńczych”.
  4. 4.      Dopuszcza się możliwość uzupełniania złożonych ofert do dnia posiedzenia Komisji Konkursowej.

 

Rozdział VI

Termin, tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu wyboru ofert

  1. 1.      Otwarcie ofert nastąpi w ciągu 14 dni od dnia zakończenia ich przyjmowania, na posiedzeniu Komisji Konkursowej w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Nowej Soli ul. Piłsudskiego 12.
  2. 2.      Tryb otwartego konkursu ofert poprzez powierzenie realizacji zadania publicznego określonego w ogłoszeniu konkursu zgodny z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie / t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1570.
  3. 3.      Komisja dokonuje wyboru ofert na podstawie następujących kryteriów:

a)      ocenia szczegółowy zakres rzeczowy zadania;

b)      ocenia możliwość realizacji zadania przez organizacje pozarządową oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 w/w ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;

c)      ocenia przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania, proponowanej ceny jednej godziny usług opiekuńczych oraz proponowanej ceny jednej godziny specjalistycznych usług opiekuńczych;

d)      ocenia proponowaną jakość wykonania zadania i kwalifikacje osób, przy udziale których oferent będzie realizować zadania publiczne;

e)      uwzględnia analizę i ocenę realizacji zaleconych zadań publicznych w przypadku oferenta, który w latach poprzednich realizował zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczania otrzymanych na ten cel środków;

  1. 4.      Po ogłoszeniu wyników otwartego konkursu ofert, Prezydent Miasta Nowa Sól niezwłocznie podpisze z podmiotem wyłonionym w drodze konkursu umowę o realizację zadania.

 

Prezydent Miasta

Nowa Sól

/ - /

   Załącznik nr 1

Zakres czynności usług opiekuńczych

 

1. Czynności gospodarcze:

a)      zakup podstawowych artykułów spożywczych i gospodarstwa domowego oraz leków i prasy za pieniądze osoby korzystającej z usług,

b)      przygotowywanie obiadów w miejscu zamieszkania  świadczeniobiorcy lub
dostarczanie, w razie potrzeby, gotowych obiadów z miejsca stołowania się osoby objętej  usługami,

c)      pomoc przy spożywaniu posiłków w przypadku ograniczonej sprawności chorego,

d)      przygotowywania posiłków na część dnia, w której chory zostaje sam (podwieczorek,  kolacja),

e)      zachowanie mieszkania świadczeniobiorcy w porządku i czystości, a w przypadku wspólnego zamieszkiwania z innymi osobami, tych pomieszczeń, z których bezpośrednio korzysta osoba objęta usługami,

f)       dokonywanie raz w kwartale generalnych porządków w mieszkaniu (w tym m. in.: mycie okien, pranie i zawieszanie firan oraz zasłon),

g)      zmiana bielizny pościelowej, pranie bielizny oraz odzieży, korzystając ze sprzętu klienta lub odnoszenie i przynoszenie bielizny z punktów pralniczych,

h)      utrzymanie w czystości naczyń stołowych, kuchennych i innego sprzętu gospodarstwa  domowego, służącego usługobiorcy,

i)       w razie potrzeby – przynoszenia wody i opału z miejsca składowania, palenie w piecu,

j)       zakres wykonanych czynności należy rozłożyć na okres całego miesiąca.

 

2. Czynności pielęgnacyjne:

a)      zamawianie wizyt lekarskich i pielęgniarskich oraz sprawowanie opieki w czasie tych  wizyt,

b)      pomoc w podawaniu leków,

c)      toaleta p/odleżynowa,

d)      zmiana opatrunków, pampersów, pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych,

e)      toaleta poranna, mycie głowy w łóżku, zmiana pozycji ciała, oklepywanie, dbanie o higienę paznokci kończyn dolnych i górnych, zakładanie kompresów i okładów,

f)       pielęgnacja zalecona przez lekarza.

 

3. Kontakt z otoczeniem:

a) podtrzymywanie indywidualnych zainteresowań (np. dostarczanie prasy, książek, czytanie),

b) podtrzymywanie kontaktów z otoczeniem i rodziną, celem zapobiegania izolacji klienta od społeczeństwa,

c)  wychodzenie z usługobiorcą na spacery,

d) pośredniczenie w załatwianiu spraw urzędowych,


4. Inne:

W przypadku zgonu klienta:

     a) wezwać lekarza celem stwierdzenia zgonu,

     b) niezwłocznie zawiadomić kierownika Punktu Opieki świadczącego usługi,

     c) zawiadomić rodzinę klienta, jeśli dysponuje się adresem.

 

 
   

E-Urząd
Rejestr informacji o Środowisku