Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miejski w Nowej Soli (strona archiwalna)
Bip - Strona główna

Urząd Miejski

Jak załatwić sprawę - karty usług

Rada Miejska

Młodzieżowa Rada Miejska

Ogłoszenia

Jednostki organizacyjne gminy

Druki do pobrania »

Prawo lokalne

Finanse gminy

Strategie, programy, plany

Urząd Stanu Cywilnego

Mapa aktywności organizacji pozarządowych »

Rejestr działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości »

Wykaz spółek »

Wybory Prezydenta RP 2020

Wybory do Sejmu RP i Senatu RP 2019

Zgromadzenia publiczne »

Kanały technologiczne »

Wybory uzupełniające

Wybory Samorządowe 2018

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Promocja miasta/logotypy

Wybory przedterminowe na Prezydenta Miasta Nowa Sól

Powszechny Spis Rolny 2020

Narodowy Spis Powszechny

walidacja css walidacja html

Ogłoszenia: Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym w formie STYPENDIUM SZKOLNEGO 2018/2019.


 

STYPENDIUM SZKOLNE
- rok szkolny 2018/2019

Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U.2017r., poz.2198 ze zm.) oraz uchwałą NR XXXII/227/2005 Rady Miejskiej w Nowej Soli z dnia 31 marca 2005r. w sprawie: regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów i słuchaczy kolegiów zamieszkałych na terenie Gminy Nowa Sól – Miasto (Dz.Urz.Woj.Lubuskiego 2005r., nr 24, poz.516 z późn. zm.).

W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 WNIOSKI o uzyskanie świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego należy składać w terminie: 01-15.09.2018r. w Urzędzie Miejskim – ul. M. J. Piłsudskiego 12, Nowa Sól – pok. nr 112 i 115.

Pomoc materialna przysługuje:

- uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;

- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

- uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

Charakter pomocy materialnej: socjalny (stypendium szkolne, zasiłek szkolny).

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne do września 2018r. włącznie nie może być większa niż kwota 514 zł netto, a od października 2018r. nie może przekroczyć kwoty 528 zł netto (art.8 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej - t.j. Dz.U.2017, poz.1769 ze zm.). Wysokość kryterium dochodowego wynikaz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14.07.2015r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U.2015, poz.1058) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11.07.2018r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U.2018, poz.1358).

Stypendium nie przysługuje:

- uczniowi klasy zerowej,

- uczniowi, który nie mieszka na terenie Gminy Nowa Sól – Miasto,

- uczniowi, który otrzymuje inne stypendium ze środków publicznych z wyjątkiem sytuacji, kiedy łączna kwota otrzymywanych stypendiów nie przekracza dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych - osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych.

Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek:

  1. rodziców niepełnoletniego ucznia

  2. pełnoletniego ucznia

  3. dyrektora szkoły

Stypendium szkolne może być przydzielane w formie:

- całkowitego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników,

- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.

Decyzja dotycząca stypendium szkolnego wydawana będzie na podstawie złożonej dokumentacji tzn. wniosku zawierającego oświadczenie – składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań - potwierdzającego liczbę osób w gospodarstwie domowym ucznia oraz źródła i wysokość dochodu netto, zaświadczenia o dochodach netto (dotyczy miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku) t.j.

- zaświadczenie od pracodawcy o wysokości wynagrodzenia za pracę,

- zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy (z prawem lub bez prawa do zasiłku),

-zaświadczenie lub decyzja z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy, dodatek energetyczny i inne). Do dochodu nie wliczamy zasiłków celowych, jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, wartości świadczeń w naturze np. obiadów, świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych, świadczenia pieniężnego i pomocy pieniężnej, o których mowa w ustawie z dnia 20.03.2015r. o działalności opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (t.j. Dz.U.2018, poz.690), świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11.02.2016r.o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U.2017, poz.1851 ze zm.) oraz dodatku wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 09.06.2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U.2018, poz.998 ze zm.), dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego, świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art.8a ust.1 ustawy z dnia 07.09.2007r. o Karcie Polaka (t.j. Dz.U.2018r., poz.1272),

- zaświadczenie z gminy o wielkości posiadanych hektarów przeliczeniowych,

- wyroki sądowe potwierdzające wysokość zasądzonych alimentów lub zaświadczenie komornika o nieściągalności alimentów lub zaświadczenie/decyzja z MOPS – zaliczka alimentacyjna,

- odcinek renty/emerytury,

- oświadczenieo wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych,

- inne...

WSZYSTKICH UBIEGAJĄCYCH SIĘ O STYPENDIUM SZKOLNE PROSI SIĘ O SKŁADANIE KOMPLETNEJ DOKUMENTACJI

Przy składanych wnioskach wnioskodawcy przedstawiają informacje o wszystkich dochodach NETTO uzyskanych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku.

Liczba osób w rodzinie wpisana we wniosku oraz wysokość dochodu powinna zgadzać się z liczbą osób w rodzinie i ich dochodami wykazanymi w oświadczeniu.

Rodziną w rozumieniu ustawy z dnia 12.03.2004r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U.2017, poz.1769 ze zm.) są osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.

Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia ustala się na zasadach określonych w art.8 ust.3-13 ustawy z dnia 12.03.2004r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U.2017, poz.1769 ze zm.).

 

Druk aktualnego wniosku o przyznie świadczenia można pobrać w punkcie informacyjnym urzędu, oraz na stronie BIP w zakładce Ogłoszenia/Dokumenty do pobrania (nazwa pliku: Wniosek o przyznanie świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym w formie stypendium/zasiłku szkolnego - 2018/2019).

 

 
   

E-Urząd
Rejestr informacji o Środowisku